top of page

Televizyon Kulesi

Aşkabat – 2011

Türkmen devletinin, Türkmen geleneklerinin ve adetlerinin sarsılmazlığını simgeleyen, kilometrelerce uzaktan bile görülebilen bu dev yıldız, aynı zamanda şahlanan bir ülkenin iletişim konusundanki atılımını ve yenilikçi yüzünü de temsil ediyor.

Aşkabat’ta Köpetdağı eteklerinde, deniz seviyesinden 1.020 metre yükseklikte inşa edilen Televizyon Kulesi’nin açılışı, Türkmenistan’ın bağımsızlığının 20. yılı etkinlikleri kapsamında 2011 yılında gerçekleştirilmiştir. Bu tarihe vurgu yapmak amacıyla 211 metre yüksekliğinde tasarlanan ve başkentin her yerinden görülebilen bu ihtişamlı yapı, 3.240 m² büyüklüğündeki yıldızı ile, dünyanın bu formdaki en büyük mimari yapısı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanmıştır.

Televizyon Kulesi’nin geniş gövdesi, Türkmen devletinin, geleneklerinin ve adetlerinin sarsılmazlığını simgeliyor. Kulenin 150’inci metresinde seyir terası ve 142’inci metresinde dönen bir restoranı bulunuyor. En gelişmiş teknolojik ekipmanlarla donatılmış olan Televizyon Kulesi şu anda 6 Televizyon ve 5 radyo kanalına ev sahipliği yapmaktadır.

Televizyon Kulesi projesi 2012 Avrupa Gayrimenkul Ödülleri kapsamında verilen “Kamusal Mimari” kategorisinde, Baht Köşkü’yle beraber, Avrupa’nın en iyisi seçilmiştir.

Donanım: 13 stüdyo, 13 adet reji, radyo ve video montaj odaları, arşiv, dekor atölye ve depoları, 250 kişilik konferans salonu ve kapalı otopark

Proje Galerisi

bottom of page