top of page

Tarafsızlık Anıtı

Aşkabat – 2011

Türkmenistan’ın ilelebet tarafsız kalacağının somut bir göstergesi olarak göğe yükselen Tarafsızlık Anıtı, sağlamlığını da yine kültürün önemli bir değerinden alıyor. Toplumsal yaşantıya ve tarihe dair pek çok detayla bezeli bu değerli anıt, Türkmen milletinin karakterini yansıtan ilgi çekici bir müzeye de ev sahipliği yapıyor.

Aşkabat’ın güneyinde, Kopet Dağı eteklerinde inşa edilen Tarafsızlık Anıtı, Türkmenistan Devleti’nin daimi tarafsızlık statüsünü gelecek nesillerin belleğinde yaşatmayı amaçlıyor. Anıt, Türkmenlerin tagan adını verdiği ve sağlamlığı simgeleyen üç ayaklı ocaktan esinlenerek tasarlandı. Türkmenistan’ın 12.12.1995 tarihinde Birleşmiş Milletler nezdinde kabul edilen tarafsızlık statüsü, anıtın 95 metre yüksekliğindeki gövdesi ve üst bölümündeki 12 metre yüksekliğindeki heykelle sembolize edilmektedir.

Yapının ayakları üzerinde, Türkmen halkının birliğini ve yöreler arasında dostluğu temsil eden rölyefler, ülke topraklarında farklı tarihsel dönemlerde yaşanan önemli olayları ve Türkmen halkının günlük yaşamından kesitleri tasvir eder. Ayrıca anıtın üzerinde 5 vilayeti simgeleyen kilim motifleri yer alır.

Ayaklar üzerinde yatay asansörlerin çalıştığı anıtta ayrıca seyir terasına çıkan panoramik bir asansör bulunuyor. Türkmen dünyasının gelişim ve ilerlemesini, Türkmen milletinin insani prensiplerini, atalarının görkemli geçmişini, onların özgürlük ve bağımsızlıkla ilgili düşüncelerini aktaran bir Tarafsızlık Müzesi de anıtın iç kısmında yer alıyor.

Proje Galerisi

bottom of page