top of page

Türkmenbaşı Uluslararası Havaalanı

Türkmenbaşı – 2010

Hızla gelişen Awaza turizm bölgesinin artan ulaşım talebini karşılamak ve Türkmenbaşı şehrine ulaşım alternatifi sağlamak için kurulan Havaalanı, uluslararası standartlara sahip ve teknolojinin son imkanlarıyla donatılmış biçimde teslim edildi.

Turizm açısından hızla gelişen Awaza bölgesinin ulaşım altyapısını güçlendirmek ve Türkmenbaşı kentine hizmet vermek üzere inşa edilen Türkmenbaşı Uluslararası Havaalanı, saatte 800 yolcu karşılayabilme kapasitesine sahip. Yerli ve yabancı havayolu şirketlerine hizmet veren terminal binası, aynı anda 6 uçağa yakıt ve elektrik temin eden sistemlerle donatılmış apronu, 3.500 metre uzunluğundaki pisti ve 8.000 m3 kapasiteli uçak yakıtı depolarını da içeren merkezi yakıt tesisi ile uluslararası standartlara uygun olan havaalanı, en son teknolojik imkânlarla donatıldı.

Yapı özellikleri: 40.000 m2 kapalı alana sahip havaalanını 148.000 m2’lik apronu bulunuyor. Proje kapsamında iç ve dış hatlar terminal binası, kargo binası, otel, CIP binası, kule, 250 araçlık kapalı ve 70 araçlık açık otopark ile diğer yardımcı teknik tesisler inşa edildi.

Proje Galerisi

bottom of page