top of page
harp-enstitusu-binalari-kompleksi-slider

Tören Alanı ve Tribün Binası

AŞKABAT 2011

Devleti ve halkı buluşturan özel bir niteliğe sahip olan yapı, çevresindeki önemli devlet binalarının orta yerinde, anlamlı bir konumda yer alıyor. Etkileyici bir görünüme sahip olan yapı, dünyada ilk kez uygulanan mimari tekniklere de ev sahipliği yapıyor.

Devlet törenleri ve kutlamalar için özel olarak tasarlanan, halkın ve devlet büyüklerinin buluşmasına olanak sağlamak amacıyla inşa edilen Tören Alanı ve Tribün Binası, hemen karşısında yükselen Cumhurbaşkanlığı Köşkü, çevresindeki devlet binaları ve tarihi Devlet Kütüphanesi ile özel bir konuma sahip.

 

Her yıl düzenlenen görkemli devlet törenlerine ev sahipliği yapmak üzere tasarlanan Tribün Binası, dış cephe süslemeleri, altın mozaik kubbeleri, seyir terasları ve dünyada ilk kez uygulanan açılır kapanır teras gölgelik sistemi ile etkileyici bir mimari örneği. Zemininden tavanına geleneksel Türkmen desenleriyle bezenen yapıda mermer, varak, titanyum ve ahşap gibi farklı malzemeler kullanılarak desenlerin etkisi daha da güçlü biçimde vurgulanıyor.

 

Donanım: 4 adet seyir terası, cumhurbaşkanlığı için tasarlanan özel bölümleri, özel kabul salonu, diğer yardımcı mekânları, helikopter pisti.

 

Alan: toplam 7.240 m2 alana sahip olan Tribün Binası, çevre düzenlemesi ve tören alanı ile birlikte toplam 90.345 m2.

PROJE GALERİSİ

Tam ekranda görüntülemek için lütfen resme tıklayınız.

bottom of page