top of page
20200930_192501.jpg

Türkmenistan Türkmenbaşı Devlet Ticaret Bankası

AŞKABAT 2021

Türkmenistan Türkmenbaşı Devlet Ticaret Bankası'nın yeni binaları, Aşkabat'ın güney kesiminde Çandıbil caddesi üzerinde yer alıyor. Türkmenistan Türkmenbaşı Devlet Ticaret Banka binasının kapladığı toplam alan, 17 bin metrekareden fazladır. Binanın birinci ve ikinci katlarında bankacılık işlemlerinin gerçekleştirildiği salonlar, emanet ve para kasaları, toplantı salonu, yemekhane ve çeşitli amaçlara yönelik diğer odalar bulunmaktadır.

Türkmenistan Türkmenbaşı Devlet Ticaret Bankası'nın geçmişi 1920'lerin başına kadar uzanmaktadır. 1924 yılında Türkmenistan'da Ticaret ve Sanayi Odası'nın Türkmen şubesi açıldı. 1928'de endüstriye ve elektriğe uzun vadeli borç verme tek bir bankaya verildi. SSCB ICR'nin 14 Şubat 1928'deki kararı ile Prombank ve Elektrobank'ın kısa vadeli operasyonları Devlet Bankasına devredildi. 1958-1959'da Selhozbank ve diğer bankaların şubeleri kaldırıldı ve işlevleri Devlet Bankasına ve daha sonra sermaye yatırımlarını finanse etmek için Stroybank adlı All-Union Bank Prombanka'ya devredildi.

 

1991'de Sovyetler Birliği'nin çöküşü, Türkmenistan Türkmenbaşı Devlet Ticaret Bankası'nın tarihinde bir değişikliği etkiledi. Mevcut bir yatırım bankası olan Turkmenpromstroybank, anonim ticaret bankası haline geldi. Banka, menkul kıymetler piyasası olan ulusal ve yabancı para birimlerinde işlem yapmak için bir lisans ve yatırım kuruluşu olarak faaliyet göstermesine izin veren Türkmenistan Ekonomi ve Maliye Bakanlığı'nın 1 numaralı lisansını alan ilk şirketlerden biridir. Vatandaşlarla çalışma hakkı size iş yapma hakkı verir. Banka, 1991'den 1999'a kadar bu seviyede faaliyet gösterdi.

 

Ocak 1999'da, Investbank Anonim Ticaret Bankası, uzmanlaşmış bir devlet ticari bankası haline geldi. Sanayi ve sanayinin finansmanına odaklanır ve bireylerin yanı sıra yabancı yatırımlı işletmeler de dahil olmak üzere devlet dışı ekonomideki tüzel kişilere hizmet verir.

 

Nisan 2000'de Investbank Anonim Ticaret Bankası, Türkmenistan Türkmenbaşı Devlet Ticaret Bankası adını aldı ve 2021 yılında Çandibil Caddesi üzerindeki yeni binasında hizmete başladı.

PROJE GALERİSİ

Tam ekranda görüntülemek için lütfen resme tıklayınız.

bottom of page