top of page
baht-kosku-slider-01.jpg

Evlendirme ve Nikah Törenleri Kompleksi

AŞKABAT 2011

Modern Türkmen kültüründe kıymetli yere sahip, dünyada emsal gösterilen bir anıtsal mimari örneği; Baht Köşkü. Türkmen yıldızlarıyla çevrili, Dünya'yı temsil eden dev bir cam kürenin kilometrelerce uzaktan seçildiği bu yapı, bir Evlendirme ve Nikah Törenleri kompleksi. Baht Köşkü, mimari okuması ve yapısal işlevi düşünüldüğünde, Türkmen kültürünün dünyayla buluşmasına zarif bir atıfta bulunuyor.

Aşkabat’ın güneybatı bölümünde yer alan Evlendirme ve Nikâh Törenleri Kompleksi, ilk beş katı kendi etrafında dönen Türkmen Yıldızı, geriye kalan beş katı ise bu yıldızın üstüne oturtulmuş ve beş adet Türkmen Yıldızı ile çevrelenmiş küre formundaki yapının içerisinde bulunan anıtsal bir bina. Dünyayı temsilen oluşturulan 32 metre çapındaki cam kürenin her iki yüzeyinde de titanyumdan yapılmış Türkmenistan haritası dikkati çeker.

 

Etrafı, basamaklı şelale şeklindeki fıskiyeler ve dekoratif bitkilerle çevrili olan 11 katlı Baht Köşkü'nde düğün ve nikah salonlarının yanı sıra, otel ve alışveriş merkezi ve gelin odaları, bekleme salonları, kafeterya, ofisler ve fuaye alanları gibi birimler yer alır.

 

Evlendirme ve Nikâh Törenleri Kompleksi (Baht Köşkü) projesi, Avrupa Gayrimenkul Ödülleri 2012’de Public Service Architecture (Kamusal Mimari) kategorisinde, “Five Star” ödülüne layık görüldü.

PROJE GALERİSİ

Tam ekranda görüntülemek için lütfen resme tıklayınız.

bottom of page