top of page
AIA_1.jpg

Aşkabat Uluslararası Havalimanı

AŞKABAT 2016

Türkmenistan'ın hızla artan yerli ve yabancı yolcu trafiğini karşılamak üzere inşa edilen havaalanı, pek çok ihtiyaca cevap veren ek tesisleriyle ülkenin yeni prestij noktası olmaya hazırlanıyor...

Yeni Aşkabat Uluslararası Havaalanı, Türkmenistan’ın hızla artan yerli ve yabancı yolcu trafiğine cevap verebilmek üzere mevcut havaalanı tesislerinin yerine inşa edilecek. Türkmenistan’ın milli sembollerinden esinlenerek tasarlanan yeni terminal binası, 165.851 m2 kapalı alanı ile yılda 14 milyon yerli ve yabancı yolcuyu IATA Class A hizmet standartlarında ağırlayabilecek. Binada, toplam 30 adet yolcu köprülü biniş kapısı bulunuyor.

 

Yeni havaalanı projesi kapsamında inşa edilecek olan VIP terminali, hava trafik kontrol kulesi, toplam 3.000 araç kapasiteli açık ve kapalı yolcu otoparkları, yılda 200.000 ton yük kapasiteli kargo terminali, 3 uçak kapasiteli uçak bakım hangarı, catering binası, yeni yakıt ikmal tesisleri, itfaiye binaları, bakım-onarım ve ambar tesisleri, sivil havacılık okulu, uçuş ve kabin eğitim simülatör binası, hastane, yurt binası, kapalı spor salonu ve diğer idari ve teknik yardımcı tesislerle birlikte Aşkabat Uluslararası Havaalanı’nda toplam 408.046 m2 kapalı alan mevcut.

 

Proje kapsamında, günümüzün en büyük yolcu kapasiteli Airbus A380 ve Boeing B747-8 uçaklarının iniş kalkış yapabileceği, 3.800 m uzunluğunda Code F kapasiteli ve CAT III yeni bir pist, paralel taksi yolu ve apronlar inşa edildi. Tadil edilerek kullanılmaya devam edilecek olan mevcut pist ve taksi yollarıyla birlikte, toplam 2.428.344 m2 pist, apron ve taksi yolu inşaatı bitirildi.

 

Yeni pist, apron ve yer hizmet araçları, yeni hava trafik kontrol sistemleri, simülatörler, bakım hangarı ekipmanları, güvenlik sistemleri, bilgi işlem sistemleri ve benzeri tüm teknolojik ekipmanların temini, devreye alınması ve yeni havaalanının, Aşkabat’ın gelecek 30 yılına hizmet vermesi hedefleniyor.

PROJE GALERİSİ

Tam ekranda görüntülemek için lütfen resme tıklayınız.

bottom of page